A sada, vrijeme je za Metlarsku zabavu! Prijave kreću…sad!

Kažu da tradiciju treba njegovati, zbog toga, tradicija se nastavlja…

Po dvanaesti put, nedaleko od Čazme, na najljepšem obiteljskom imanju u Hrvatskoj, imanju obitelji Salaj u Grabovnici, planinarke i planinari HPD Garjevica Čazma u mjesecu maškara, veselja i smijeha, a opet uz poštovanje prema vremenskom periodu korizme, organiziraju svoju tradicionalnu planinarsko-zabavnu manifestaciju.

Ponovno “punih pluća”, veselo i razdragano dočekujemo naše goste. Naravno, kao i uvijek, uz prikladnu jutarnju dobrodošlicu i zakusku, uz laganu šetnju sjeverozapadnim obroncima Moslavačke gore, uz maškare, uz glazbu, uz ples, uz bogatu trpezu, uz prigodne nagrade i uz nezaobilaznu izradu brezovih metli. Čekamo Vas otvorena srca, onako kako to čine Moslavke i Moslavci!

“Okupljanje  sudionika  planirano  je  kao i uvijek do sada, na imanju obitelji Salaj, u Grabovnici kbr.132, nedaleko Grada Čazme, 10.02.2024.g. (subota), u vremenu od 08.00 do 09.30 sati.

Na ulazu u imanje i parkiralište, na kojem možete bez straha ostaviti svoje vozila i autobuse, dočekati će Vas naši članovi (obilježeni reflektirajućim prslucima), te Vas dopratiti na imanje i mjesto gdje će Vaši vodiči predati popise našim članovima zaduženim za prijem gostiju (sve će biti označeno).

Kao i uvijek do sada, dragi prijatelji, svaki nam je put u interesu biti najboljim mogućim domaćinima i pružiti Vam nezaboravan doživljaj. Tako će biti i sada i zato Vam ponovno nudimo po dolasku, kao uvijek, laganu zakusku u vidu raznih salama i namaza (slasni pekmezi, domaća mast sa češnjakom i paprikom, ajvar, sirni namaz…), zatim tople napitke (čaj, kava, kuhano vino), te razne, pretežito domaće aperitive (šljivovica, travarica, lozovača, rakija od aronije, višnjevac, orahovac…). Nakon toga slijedi opremanje i odlazak na jednu od planinarskih staza. U opciji su tri staze, kao što je to svake godine slučaj i na svakoj će Vas voditi ljudi koji su vrsni poznavatelji Moslavine, Čazme i Moslavačke gore.

A trasa – turistička (asfalt, makadam)- obilazak predivnih lokaliteta “Čazma Natura” – Medjame, Vustje, grad Čazma

B trasa – lagana, pješačka (asfalt i makadam), u trajanju od oko 2-3 sata hoda (obronci Moslavačke gore)

C trasa – lagana, pješačka (asfalt, makadam, šuma), u trajanju od oko  3-4 sata hoda (obronci Moslavačke gore)

Poslije pohoda, krećemo sa ručkom – moslavački gulaš, a koji pripremaju naše drage i simpatične članice uz pomoć i neprestano miješanje sadržaja u kotliću od strane “zgodnih”, muških hostesa (da ne zagori zaprška). Poslije ručka, na stolove iznosimo slatke sadržaje, delicije koje su djelo vrijednih članica našeg društva. U redu, poneku slasticu će ispeći (čitaj: kupiti u supermarketu) i pokoji muški član.

A onda slijedi ono glavno. Maskiranje svih sudionika i živa glazba (dva osebujna mlada gospodina koji su već i ranijih godina svirali kod nas). Žestoko, glasno i veselo. Upozoravamo: pripremite svoje plesne cipelice.

Tu je onda ponovno poznati tradicionalni moslavački običaj, „Ples srca“, sa prigodnim nagradama, diplomom i ukusnom tortom za pobjednički par, zatim slijedi izbor “najluđe i najljepše maske”, uz prigodne nagrade i diplome, a kao kruna svega, istovremeno se provodi tradicionalna izrada moslavačkih brezovih metli na „Visokom moslavačkom brezoučilištu“, uz nezaobilazne svjedodžbe svim polaznicima.

Dobrovoljni prilog koji obuhvaća sve gore navedeno, jutarnju zakusku, pića dobrodošlice u neograničenoj količini, živu glazbu, kvalitetan ručak, prilog (luk, feferone), slastice, prigodne nagrade, prijevoz turističkim autobusom…..je više nego popularan – 10 eura po osobi.

Organizator: UO HPD Garjevica Čazma i cjelokupno članstvo.

Svoje prijave (točan broj ljudi koji dolazi, podatke o planinarskom društvu, te osobu za kontakt), najbolje i nama najjednostavnije je da pošaljete do 06.veljače 2024.g. (utorak) na mail: hpd.garjevica@gmail.com ili hpd.garjevica@hps.hr kao i pozivom ili porukom: Kristijan 098 403 365; Nataša 091 223 2465; Miroslav (Mirko) 098 237 306

Što još reći osim, dođite, svi ste dobrodošli i čekamo Vas otvorena srca!

Unos i tekst: K.Čikor

Fotografije: Arhiva