Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Metlarska zabava – pogodak u sridu!

Tradicionalna “Metlarska zabava”, HPD-a Garjevica Čazma, održana je prošle subote, 1. ožujka, na imanju obitelji Salaj u Grabovnici (Čarolija svijetla by Salaj).

Bila je ovo 13.”Metlarska zabava” u organizaciji ove Udruge, a okupila je ovog puta između 160-170 planinara iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, te Hrvatske.

Kao i uvijek do sada, ovaj pohod započeo je ukusnom dobrodošlicom za sve goste, u vidu raznoraznih namaza na kruhu, sve iz domaće radinosti, djelo naših vrijednih članica i članova ali i bogate ponude raznih salama, a posebno bi istakli razne salame od divljači, što je donirano Udruzi od strane Restorana “Grof Lovski” iz Čazme. Uz slasni zalogaj, bilo je tu i kuhano vino, domaći čaj i kava, kao i velik izbor “žestica”, opet iz domaće radinosti. Nakon pozdravne riječi domaćina i gradonačelnika grada Čazme Dinka Piraka, za sve nazočne organizirane su tri trase kretanja, dvije klasične planinarske i jedna turistička sa ciljem upoznavanja kulturnih i prirodnih znamenitosti grada Čazme.

Po povratku na imanje, prvo je “odrađen” ručak, planinarsko-vojnički grah s mesom, kojeg je gotovo pa savršeno pripremio naš prijatelj Marijan Sudarević. Nakon toga uslijedilo je veselje i ples, pod maskama, uz živu muziku, naravno uz nezaobilazno njegovanje starih moslavačkih običaja – Plesa srca i izrade brezovih metli na “Moslavačkom brezoučilištu”. Na kraju, uslijedio je tradicionalan izbor za najbolje maske u kategoriji odraslih, a potom i u kategoriji djece. Naravno, sve uz bogate nagrade, u obliku kvalitetnih domaćih, eko-proizvoda, raznih suvenira, te diploma i “svjedodžbi”. Moramo napomenuti da Udruga uvijek prednost daje upravo domaćim proizvodima i rukotvorinama domaćih, moslavačkih ljudi.

Na kraju, svi nazočni su uz izraze zahvalnosti i bezbroj pohvala, napustili imanje obitelji Salaj i domaćine iz HPD Garjevica Čazma.

I ono najvažnije za ovu Udrugu, je to da “Metlarska zabava” polagano postaje brend ove Udruge, jedan od zaštitnih “proizvoda” kako same Udruge, tako i turističke ponude grada Čazme, a što je ove godine sa zanimanjem popratila i ekipa sa Hrvatske radio televizije.

Tekst i unos: K.Čikor

Fotografije: Davor Kirin i učesnici pohoda

Još nema komentara

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.