Visokogorci na Visokom Kaninu, Julijske Alpe

Dana 15.09.2019. četvero visokogoraca HPD Garjevice uputilo se prema Julijskim Alpama na vrh Visoki Kanin (2.587 m). Probijajući se kroz noć Triglavskim nacionalnim parkom dolazimo do Ruske ceste. To je atraktivna vijugava cesta sa oko 40 serpentina koju su gradili ruski zarobljenici za vrijeme 1. svjetskog rata. Cestom stižemo do malog mjesta Bovec u podnožju planine gdje ostavljamo automobil i krećemo u smjeru Postaje D, koja je naša polazna točka.

Oko 8 sati krenuli smo sa Postaje D lijevo prema Visokom Kaninu. Odmah na početku prolazmo kraj Prestreljnika, okna kroz koje se prostire pogled prema Italiji. Na početku hodamo siparom, nakon čega počinje strmiji uspon osiguran klinovima i sajlama. Nakon toga stižemo na sedlo pod Hudim Vršičem kod križanja prema domu.

Nastavljamo strmovitim terenom prema grebenu, s kojeg se pruža prekrasan pogled na Viš (Jôf Fuart) i Montaž (Jôf di Montasio). Zatim slijedi kratki silazak s grebena u podnožje samog vrha, nakon čega slijedi završni uspon prema vrhu.

Na vrhu srećemo četveročlanu ekipu iz Donjeg Miholjca, te nakon kratkog druženja i zajedničkog fotografiranja nastavljamo put prema kući Petera Skalara. Nedaleko od kuće nalazi se bivak Slavka Svetičiča Slavca, gdje kratko odmaramo i krećemo prema podnožju planine.

Dvojci članova ekipe ovo je bio prvi uspon iznad 2500 m/nm čime su službeno postali članovi Visokogorske sekcije HPD Garjevice Čazma.

Čestitke!

Tekst: Danko Valkaj, Hrvoje Mihekovec