Darko Devčić u utrci života - Highlander Velebit 2019.

Kada kažemo Highlander, većina se na prvu sjeti već kultnog filma o škotskim, besmrtnim gorštacima, koji tumaraju prekrasnim brdima i mačevima vode bespoštednu bitku jedni protiv drugih, dijeleći se na one dobre i loše.

Uglavnom, ova priča nema nikakve veze sa tim Highlanderima.

Naime, u Hrvatskoj, na surovom ali predivnom Velebitu već se treću godinu zaredom organizira utrka Highlander Velebit, a radi se o tome da čovjek, pojedinac, samo sa ruksakom na leđima, bistrom glavom i vlastitom voljom, snagom vlastitih mišića, kreće u borbu sa prirodom i samim sobom.

104 kilometara od Zavižana do NP Paklenica po bespućima Velebita. Nevjerojatno.
I sve to u 5 dana.
Da budemo na čisto, kada ovo pišem, utrka još traje jer startala je u subotu i završava u srijedu.
No, za ljudinu iz ove priče, utrka je završila još jučer, točno u 15.00 sati.
Naravno, u NP Paklenica, da ne bi bilo nejasno.

Uglavnom, naš Čazmanac, član našeg planinarskog društva, čovjek niskog rasta, no čeličnog karaktera, naš Darko Devčić, jučer je nakon 53 sata borbe sa prirodom i vlastitim avetima, uspješno završio ovu utrku.
Time je postao prvi čazmanski Highlander.

Možda će se nekom sve ovo činiti besmisleno, glupo, opasno, no to je pogrešno razmišljanje.
Svi mi u životu imamo neke ciljeve, pokušavamo ih ostvariti. Tako je i Darko imao cilj kada je ulazio u ovu priču.
Testirati sebe, svoj duh i svoje tijelo.
I bilo mu je teško. Vjerujte da mu je bilo teško. Znam iz prve ruke. Imao je mnogo kriza u tih "mizernih" 53 sata. No, sve ih je nadvladao. Vjerovao je u sebe, u svoju obitelj u Boga.... i uspio je.

Zadnja četiri sata hodao sam uz njega, bodrio ga, zezao ali sam ga i promatrao. Gledao sam tu borbu. Vidio sam na licu grč, patnju, pritisak, no čovjek je borac i uspio je. Bila mi je velika čast i privilegija biti u tim trenucima uz njega.

Darko nije pobijedio u utrci, no to nije ni bio cilj ovog poduhvata. Ove životne utrke za Darka.

Cilj je bio ishodati sa dva ruksaka na leđima ovu utrku, sa 17-20 kg opreme, sa 50 godina na "grbači".
Između 200-tinjak drugih, on je došao među prvih petnaest. Nevjerojatno!

Darko je jedan od najvećih ciljeva ostvario.

Uspio je u tome!

Tekst i fotografije: Kristijan Čikor