Kalnik, 24.03.2019.

Minulog vikenda čazmanski planinari nastavili su sa svojim aktivnostima sukladno godišnjem planu, te je na red napokon došao i Kalnik. Planina tako bliska Čazmancima, koju su pohodili nebrojeno puta, ovaj put posjećena je putem preko tzv. Kalničke grede. Radi se o neopravdano, nešto manje posjećenoj stazi, no ona ide grebenom Kalnika i ima nekoliko prekrasnih vidikovaca, od kojih se ističe vrh Škrinja.
Kao i prije nekoliko godina, Čazmanci su ponovno na ovu stazu krenuli uz vođenje od strane najpoznatijeg kalničkog planinara, Štefa Jembreka, poznatijeg po na nadimku "Štef Kalnički". No, ovaj put uz Štefa je bila i njegova desna ruka, fantastičan vodič Kristina Kirin. Upravo je Kristina odradila jednu od glavnih uloga u ovom pohodu.

Polazna točka bilo je Vratno sa kojeg je na vrh Škrinju krenulo 30-ak planinarki i planinara HPD Garjevica, a tri planinarke odustale su od ove staze i odlučile su se ovaj put za obilazak poučnih staza uokolo planinarskog doma.
Uspon na Škrinju pokazao se prezahtjevan za još dvije planinarke, te je ovdje došlo do manjih problema i odvajanja istih od glavne grupe, zbog čega su iste morale zaobići vrh Škrinju, uz pomoć vodiča Kristine i asistenciju jednog vodiča HPD Garjevice. Glavninu grupe, Štef "Kalnički" odveo je na sam vrh Škrinje bez daljnjih problema.

Nakon silaska sa Škrinje, obje su se grupe ponovno sastale i krenule u pravcu Zapadnog grebena. S obzirom da je dan bio iznimno lijep, uživalo se u svakom koraku i svakom pogledu sa vrha ove prekrasne planine.
Nakon ručka u planinarskom domu, dio planinara se odlučio za razgledavanje starog grada Kalnika i manje zahtjevnih staza, a 20-ak planinara nastavilo je kalničku pustolovinu preko "7 zuba" do vrha Vranilac.
Na kraju, visokogorci, kao i oni koji bi to željeli postati, iskušali su osigurani klinčani put podno 7-og zuba, tzv. ferratu, neposredno nakon što je tamo "uredovala" Hrvatska gorska služba spašavanja, spašavajući sa klinčanog puta jednu iscrpljenu planinarku koja je očigledno precijenila svoje mogućnosti.

Naravno da je kao i uvijek, na ovom izletu bilo i djece iz društva, te je petero najmlađih bez problema savladalo i Kalničku gredu i 7 zubi, pa čak htjelo isprobati i klinčani put, no za upuštanje u tu pustolovinu ipak će još morati sačekati.